Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Jest to idea

znana już w latach 80., którą tak naprawdę rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista Ron Hornbaker, z zawodu informatyk , który korzystał z serwisów umożliwiających śledzenie losów specjalnie oznakowanych zdjęć czy banknotów i w taki sposób wpadł na pomysł stworzenia podobnego projektu dotyczącego książek, stworzył stronę internetową zrzeszająca bookcrosserów. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.

 

Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje, uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze, aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Uwalnianych Książek, to promocja szkół, instytucji, prezentacja umiejętności i możliwości, pozwala dzielić się książkami, śledzić ich wędrówkę, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionej książki.

 

W 2013 r. zarejestrowano 2 274 172 użytkowników i 10 026 453 książek z 132 krajów.

 

 

 


 

 

 

Nasza półka.

 

Strona bookcrossing.pl pozwala na śledzenie losu uwolnionej przez nas książki. Wystarczy zarejestrować się, kliknąć na “uwolnij książkę i wypełnić formularz. Po prawidłowym uwolnieniu formularza nasza książka dostaje numer BIP, który pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, gdzie teraz się znajduje. Na polskiej stronie internetowej zarejestrowanych jest 24153 użytkowników i  186267 książek.

W województwie świętokrzyskim zarejestrowanych jest 46 półek.

Na stronie bookcrossingu.pl I Liceum Ogólnokształcące ma dwie półki pod nazwą SIKORSKI.  W naszej szkole półka znajduje się na parterze.